Körmendy Lajos: A közösség nélküli ember
Mi a fejlődés és a modernitás? Miért képesek egyes társadalmak gyors és tartós fejlődésre, és miért képtelenek erre mások? Miért tudta meghódítani a világot a Nyugat a 16-19. században, és miért veszíti el – egyre gyorsuló ütemben – a gazdasági és a kulturális dominanciáját? Miért és miként fáradt el mentálisan az európai civilizáció? (Aminek következtében fokozatosan lemarad a Távol-Kelettel folytatott sokrétű versenyben, és védtelenné vált az iszlámmal szemben.) Miért atomizálódnak szinte törvényszerűen az európai/nyugati társadalmak?
Ilyen – a kutatókat gyakran évszázadok óta foglalkoztató – alapvető kérdésekre kíván választ adni ez a történelmi tényekkel és adatokkal bőven illusztrált, számos társadalom- és humán tudomány eredményeit felhasználó könyv, amely vizsgálódásának középpontjába az egyén és a közösség viszonyát, az identitást, valamint a modernizáció problémáját állítja.
Stahl Judit: Mentes édességek
Végy egy hiteles szakácsnőt, akinek megbízható receptjeiből egy ország főz-süt majdnem két évtizede. Tegyél fel neki egy érdekes kérdést: lehet-e GLUTÉN, TEJ és TOJÁS nélkül ugyanolyan finom, ínycsiklandó zamatokat elérni? Mindez egy baráti-családi segítségkérésnek indult: Judit, van egy gluténmentes piskóta recepted? Tudsz tejmentes csokitortát? Az egyre szaporodó kihívások emberükre akadtak. Stahl Juditra, aki régóta szenvedélyesen érdeklődik a sütés-főzés kémiája iránt.
A szabály az első perctől kezdve egyértelmű volt: csak semmi kompromisszum az ízekben. Legyenek olyanok a mentes édességek, mintha nem is lennének mentesek. Így született meg többek közt a glutén- és tejmentes kávés csokitorta, a szintén glutén- és tejmentes mandulás piskóta, a mindenmentes narancsos csokitrüfflikocka, az egészséges házi Túró Rudi receptje. És még sok tucat más finomság. Ráadásul számos közülük egyszerre többféle szempontból mentes: se glutén, se tojás, se tej nincs bennük.
Balajthy Ágnes, Fenyő D. György, Ruff Orsolya, Vinczellér Katalin, Szekeres Nikoletta, Varga Betti: A Fausttól a Szívlapátig – Kortárs könyvek a középiskolában
Tizennégy kortárs magyar könyv, három esszéíró, három magyartanár – röviden így áll össze A Fausttól a Szívlapátig. A könyv elsősorban a középiskolai tanárokat célozza meg, akik egyre inkább azzal szembesülnek, hogy nem beszélnek egy nyelvet a diákjaikkal, hogy az „élet” és az „irodalom” átjárhatatlan messzeségbe került egymástól.
A kötet hat szerzője, Balajthy Ágnes, Ruff Orsolya, Szekeres Nikoletta kritikusok-esszéírók és Fenyő D. György, Varga Betti és Vinczellér Katalin magyartanárok megkísérlik áthidalni
ezt a szakadékot: Mészöly Ágnestől kezdve Totth Benedeken keresztül Varró Dánielig olyan szerzők könyveit mutatják be, amelyek közül minden diák talál olyat, amit szívesen elolvasna –
és minden tanár talál olyat, amelyet szívesen tanítana.
A könyv tizennégy esszét és tizennégy rendkívül részletes, öt-hat tanórára kiterjedő tanítási segédanyagot, óravázlatot is tartalmaz.
Arra biztatunk minden tanárt (és diákot), bátran nyúljanak a kortársakhoz!
Comments are closed.