Marilynne Robinson: Jack
A kortárs amerikai próza egyik élő klasszikusa Marilynne Robinson, akinek Háztartás című remekműve után legújabb regénye végre magyarul is olvasható.
A Jack egy rendhagyó szerelem történetét meséli el az ötvenes évek szegregált Amerikájában. Jack Boughton, a társadalmon kívül tengődő fehér csavargó és Della Miles, a jó családból származó színes bőrű irodalomtanár rendkívüli románcában mégsem a társadalmi és törvényi akadályok a legerősebbek, hanem azok a gátak, amelyek az emberek lelkében vannak.
Robinson ebben a könyvében is érzékenyen és bölcsen mutatja meg, micsoda munka és ugyanakkor váratlan ajándék az emberek között kialakuló bizalom. A magyarul is olvasható Gilead, Itthon és Lila regényekből is ismerős Jack Boughton karakterrajzán keresztül pedig felsejlik, hogyan lehet megbékélni a szégyennel, és hogy miféle súlyos teher lehet az embert meglepő kegyelem.
Slihoczki László: Volt egyszer egy kékorrú
Egy különleges utazásra invitálom a kedves olvasómat. Amit a kezében tart, az egy nem mindennapi sztoriválogatás. Vidám, szomorú, humoros, vagy éppen könnyfakasztóan megható, esetleg stand-up, végül elgondolkodtató történetek váltják itt egymást a közel- és régmúltból. Ami összeköti ezen írásokat, az csupán egy csodálatos mozaikszó: MALÉV. Vagy oly módon, hogy a történet a légitársaságról, annak különleges, misztikus világáról szól, vagy úgy, hogy a szerzője egyike volt azoknak, akik abban a szerencsés helyzetben voltak, hogy a repülőtér volt a második otthonuk, és a munkájuk egybeesett a szenvedélyükkel.
A szerzők között van kapitány, légiutas-kísérő, utasforgalmis, utasokon segítő kolléganő, külképviseleti kolléga, marketinges, forgalmista, irányító-szervező, műszaki szakember és vezető beosztású egyenruhás is. A könyv egy főhajtás a szeretett, volt nemzeti légitársaságunk emléke előtt.
Bas von Benda-Beckmann: A Napló után
Anne Frank utoljára 1944. augusztus 1-én írt a naplójába. Három nappal később felfedezik rejtekhelyét az amszterdami házuk hátsó traktusában, és letartóztatják a vele bujkálókkal együtt. Apja, Otto Frank 1945. január 27-én szabadul föl Auschwitzban, és rögtön kutatni kezdi, mi történhetett feleségével, Edithtel, két lányával, Annéval és Margottal, valamint a másik négy bujkálóval: Hermann és Auguste van Pelsszel, azok Peter fiával és Fritz Pfefferrel. Beletelik néhány hónapba, amíg bizonyosságot szerez: a nyolc bujkáló közül ő az egyetlen, aki túlélte a német lágereket.
Comments are closed.