Hans-Erhard Lessing: A bicikli kultúrtörténete
Nemrég töltötte be 200. életévét a bicikli.
E könyv szándéka, hogy a kétszázadik évforduló alkalmából áttekintést nyújtson, mennyi mindent tudhatnánk vagy kellene tudnunk a bicikliről. Hisz jobban megérdemelné, mint az összes többi közlekedési eszköz.
Ki gondolná, hogy mai élettereink megszokott, unalomig ismert közlekedési eszköze többek között egy vulkánkitörésnek köszönheti feltalálását – és hogy a kultúrára gyakorolt hatása szintén robbanáshoz hasonlítható? A szerző számos 19. és 20. századi dokumentum (újságcikkek, visszaemlékezések, kerékpáros szakkönyvek) alapján mutatja be, hogyan viszonyultak használók és nézők, rajongók és kritikusok az elmúlt két század során szédületes pályát befutott (begurult) járműhöz. A futóbiciklitől az e-bringákig ívelő út gyökeresen átalakította nemcsak a nők, az iparosok, az orvostársadalom, a sportemberek vagy az egyháziak életét, hanem még a lovakét vagy a borbélyokét is. Erről mesél szakszerűen, halk humorral a szerző, aki ugyanakkor több szenzációhajhász hamisítást felfed hiánypótló könyvében.
Bud Spencer & Terence Hill anekdoták
Volt egyszer egy vidám gazfickók alkotta páros, amely Bud Spencerből és Terence Hillből állt. Az egyik magas, köpcös és hallgatag, míg a másik szép, atletikus és kötekedő. Mindketten nemes lelkűek, kivételes igazságérzékkel és veleszületett hajlammal a bunyóra.
Spencer és Hill majdnem húsz évig azt adta a közönségnek, amire szüksége volt: jókedvet és gondtalanságot. Filmjeik egy olyan világot tártak a nézők elé, ahol semmi sem lehetetlen, és amely eme fantáziába tett utazás gyümölcseként kiragad a hétköznapokból.
Benedek Szabolcs: Király! – A magyar uralkodók véresen komoly históriája
Az egyiket megvakították, a másik ellen a saját apja viselt háborút, a harmadikat a felesége nyaggatta, hogy szerezzen már egy nyamvadt koronát, a negyedik a férje helyett is hordta a nadrágot, amíg amaz titkos gyűlésekre járt. Volt köztük alacsony és magas, okos és buta, jó fej és tökfej, tökös magyar és nyápic külföldi – s persze nyápic magyar és tökös külföldi is. Emberek voltak – bár néha túlságosan is, olykor pedig tán nem eléggé. Esendőek, mint mi mindannyian. Bizonyára ők is egy csomó hülyeséget kiposztoltak volna magukról, ha lett volna rá lehetőségük. Hogy milyenek is voltak ők ötvenketten, Magyarország uralkodói, ezt szeretné nektek megmutatni ez a kis könyv.
A kötethez Lakatos István készített rajzokat.
Comments are closed.